SharePoint a opravné balíčky
- Posted by Kamil Juřík
- On 23.12.2013
- 0
Původně jsem si říkal, že den před Štědrým dnem napíšu něco „svátečního“, nic vhodného mě ale ve spojení s SharePointem nenapadlo. Pak jsem si ovšem přečetl popis prosincového CU, dal si panáka (což po tomto čtivu bylo nutné) a téma bylo jasné – SharePoint a záplaty, aktualizace, Service Packy atd.
SharePoint a opravné balíčky
Vydávání opravných balíčků k softwarovým produktům je naprosto běžná věc, nic divného. Nelze čekat, byť by to bylo fajn, že je SW zcela dokonalý a že pro něj nikdy výrobce nevydá žádnou opravu. (Jestli nějaký takový SW znáte, napište mi, opravdu by mě to zajímalo.) U SharePointu je řada věcí poněkud „svébytných“, „specifických“, a ne jinak je tomu u jeho opravných balíčků, jimiž nás Microsoft pravidelně a hojně zásobuje. Jak se tedy věci mají?
Public Update
Prvním typem SharePoint opravného balíčku je tzv. „Public Update“. Tento update je „povinný“ pro všechny, pokud jej nenainstalujete, nemůžete instalovat žádné další opravné balíčky.
V době psaní tohoto článku, tedy v prosinci 2013, byl posledním známým PU pro SP 2013 tzv. „March 2013 Public Update„.
Jak poznáte, že daný opravný balíček je balíčkem typu PU? Z názvu ne, vše krom Service Packu se jmenuje Cummulative Update. 🙂 Nejsnáze viditelný rozdíl je v tom, že balíčky typu Public Update jsou, na rozdíl od Cummulative Updates, volně ke stažení bez nutnosti zadání žádosti o stažení a obdržení emailu s odkazem k jejich stažení.
Cummulative Update
Většinou každý měsíc zveřejňuje Microsoft tzv. „Cummulative Updates“ opravné balíčky. Tyto balíčky instalujte jen tehdy, opravují-li chybu/y, které na svém prostředí zažíváte a považujete ji/je za chyby kritické! Neinstalujte prosím tyto opravné jen proto, že je výrobce zveřejnil a vy, možná dle vzoru z ostatních produktů, chcete mít vše pokryto nejnovější sadou záplat. Pro ostatní, „běžné“ produkty možná platí, že je dobré je pravidelně záplatovat. U SharePointu to není tak snadné, minimálně ze dvou důvodů.
1. Cummulative Updates (dále jen CU) balíčky jsou tzv. „fast published“. Nejsou to opravné balíčky testované tak pečlivě, jako např. Service Pack. Není neobvyklé, že Microsoft opravné balíčky opravuje, znovu je vydává. Může se tedy stát, že Microsoft v pondělí vydá CU, další týden ve středu ho opraví a vydá jeho nové sestavení. V živé paměti máme pár případů, kdy několik dnů po vydání CU Microsoft oznámil, že pokud jste balíček instalovali, rychle si máte nainstalovat jeho novou verzi. Nedělejte tedy beta-testery Microsoftu, počkejte několik týdnů, než to otestují jiní teprve následně, je-li to opravdu nezbytné, instalujte.
2. Cummulative Updates balíčky jsou, ostatně stejně jako i všechny ostatní SharePoint opravné balíčky, dost velké, mnohdy kolem 2 GB a jejich instalace zabere řádově několik hodin. Není to tedy práce „jen tak mimochodem na jedno odpoledne“.
Všimněte si v této souvislosti prosím slovu „cummulative“ v názvu tohoto typu balíčku. Jedná se o kumulovaný balíček, obsahuje v sobě všechny předchozí cummulative update balíčky. Chcete-li tedy např. provést instalaci prosincového CU, pak nemusíte instalovat říjnový a listopadový, stačí jen prosincový, atd.
Service Pack
I Service Pack je kumulativní balíček. Obsahuje v sobě tedy opravy všech chyb, které výrobce do jeho vydání pro daný produkt řešil. Na rozdíl od CU balíčku je ale Service Pack pečlivěji testován a mnohdy do produktu přidává i nové funkce (to jsme ale již zažili i u několika CU balíčků).
Balíčky typu Service Pack rozhodně instalujte, i zde nicméně s instalací počkejte měsíc či dva po jejich vydání.
Doporučené zásady a pravidla pro instalaci opravných balíčků
Zásada 1.: Před instalací jakéhokoliv SharePoint opravného balíčku proveďte úplnou zálohu celého prostředí, tedy všech SharePoint databází i samotných virtuálních serverů.
Zásada 2.: Před instalací na produkční prostředí vždy proveďte otestování procesu instalace opravného balíčku a následně především otestování funkčnosti vašeho prostředí, programových úprav a doplňků 3. stran v rámci QA (quality assurance) farmy. Že testovací (QA) farmu nemáte? A jéje. 🙁 Zkontrolujte rovněž database status: http(s)://URL_vasi_centralni_spravy/_admin/DatabaseStatus.aspx
Zásada 3.: Instalujte vždy úplnou sadu záplat. Typicky u balíčku typu Service Pack platí, že instalujeme nejprve Service Pack pro produkt samotný, následně Service Pack pro případné jazykové balíčky, které používáte (Language Packs).
Zásada 4.: Instalaci opravných balíčků proveďte nejprve na první server, kde jste farmu založili, následně v jakémkoliv pořadí proveďte instalaci na ostatní servery vaší farmy.
Zásada 5.: Po dokončení instalace opravného balíčku vždy na každém serveru spusťte PSCONFIG, vyčkejte na jeho dokončení a následně s instalací pokračujte na dalším serveru. Onen magický příkaz je:
PSCONFIG.EXE -cmd upgrade -inplace b2b -wait -force
PSCONFIG.EXE -cmd upgrade -inplace b2b -wait -force
Zásada 6.: Instalujte správné opravné balíčky. Pamatujte, že balíčky pro SharePoint Foundation a pro SharePoint server se liší! Máte-li SharePoint Server, pak instalujte jen opravné balíčky pro SharePoint Server, instalací balíčků pro Foundation neztrácejte čas (serverové balíčky v sobě obsahují i opravy pro Foundation).
Doplňkové info
Seznam aktuálně dostupných opravných balíčků naleznete pomocí Googlu, případně na této stránce: http://technet.microsoft.com/en-us/sharepoint/jj891062.aspx
Uvedená stránka je mnohdy ve výčtu dostupných balíčků trochu „pozadu“, v prosinci 2013 obsahovala např. výčet balíčků jen do října téhož roku. Nemyslím ale, že to nějak vadí, stejně nemáte instalovat hned všechno, co Microsoft vydá.
Samostatnou kapitolou jsou opravné balíčky pro Office Web Apps Server 2013, o nich se rozepíšu příště.
Tento článek byl psán primárně pro SharePoint 2013, lze jej ale vztáhnout i na SharePoint 2010.
Přeji Vám bezproblémové záplatování a co nejméně chyb.
P.S.: A cože mě tak rozčílilo na prosincovém CU? No, holt byl už moc velký, tak to Microsoft rozdělil do dvou souborů, které zvlášť musíte stáhnout a následně můžete instalovat. Celková velikost: téměř 2,2 GB.
0 comments on SharePoint a opravné balíčky