Datasheet view
- Posted by Jana Babáčková
- On 19.5.2013
- 0
„Datasheet“ je takový chytřejší pohled nad listem nebo knihovnou, který dokáže přeměnit sloupce a řádky na jednu velkou, plně editovatelnou tabulku. Data můžete vkládat jednoduše jen pomocí metody „copy & paste“, při zadávání opakujících se hodnot Vás doprovází nápověda a přednastavené hodnoty sloupců jsou vyplňovány automaticky, stejně jako to umí třeba Microsoft Excel.
„Datasheet“ bohužel není standartní součástí SharePointu, je to pohled generovaný MS Accessem a tabulku kreslí jedna ze systémových komponent Microsoft Office jménem AcessDatabaseEngine.exe. Nechová se jako normální pohled, nepracuje s dodatečnou validací, nejde tu nastavit šířka ani výška řádků, sloupců nebo buněk, nedovoluje pracovat s verzí nebo schvalováním položek, nezobrazuje se na celou stránku, nedovoluje skripty a podmíněné formátování a nejde zobrazit v univerzálním „Content Editor Web Partu“. Na druhou stranu, data z Excelu překopírujeme do listů během několika vteřin a při editaci nemusíme otevírat každou položku zvlášť.
– Je nainstalovaná, ale okno nezmizelo? Zkontrolujte nastavení „Active X“ v Internet Exploreru.
Problém č. 2: Povinná pole a unikátnost. Všechny výše uvedé funkce selhávají, pokud má Váš list povinná pole a pracuje s unikátními položkami. Před nahráváním většího množství nových položek nejdříve (na chvíli) vypněte povinná pole (jako např. sloupec „Title“) a kontrolu unikátnosti nebo se Vaše kopírování rychle změní v zadávání položek řádek po řádku. Pokud chcete vložit data do sloupce s nastavenou unikátností, která však z nějakého důvodu jedinešní nejsou, kopírování končí chybou a nenahraje se nic.
Přes tohle všechno – nedám na něj dopustit. Některé listy, které se mi dostaly do rukou, mají i 47 000 položek, a ať už je to „best practice“ nebo ne, pracovat se s nimi musí. Když za mnou přijde uživatel s takhle velkou tabulkou k importu, nepošlu ho pryč, vyrobíme list s naprosto identickými sloupci a data pohodlně překopírujeme datasheet. Existující list se stovkami zadaných položek má obsahovat nový sloupec „Rok“ s přednastavenou hodnotou „2013“? Ať Vás ani nenapadne zadávat jeden řádek po druhém – stačí vyrobit prázdný sloupec Rok, aktivovat „datasheet“, vyplnit první záznam a roztáhnout nově zadanou hodnotu myší do zbývajících řádek tak, jak jste zvyklí třeba z Excelu.
0 comments on Datasheet view